تاریخچه طرح پتروشیمی اردبیل

در سال ۱۳۸۵ تفاهم‌نامه‌ای بین مسئولان استان اردبیل و مسئولان پتروشیمی اراک به‌منظور احداث یک واحد پتروشیمی در این استان امضاء می‌شود و متعاقب آن در تاریخ ۸۵/۵/۲۶ در اولین سفر استانی ریاست محترم جمهوری اسلامی به استان اردبیل، طرح پتروشیمی اردبیل در لیست مصوبات استانی گنجانده شده و پشتیبانی همه‌جانبه از نظر تأمین خوراک و تأمین مالی (ارزی و ریالی) مورد تصویب هیئت دولت قرار می‌گیرد.

در شهریور‌ماه سال ۸۵، با تحویل یک قطعه زمین به مساحت ۵۳ هکتار از منابع طبیعی استان، کلنگ احداث واحد تولید اوره و آمونیاک بر زمین زده می‌شود.

شرکت پتروشیمی اردبیل در تاریخ ۸۵/۱۱/۲۸ تأسیس و به شماره ۶۴۸۵ در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان اردبیل به ثبت رسیده است. مرکز اصلی شرکت در اردبیل و محل احداث پروژه در کیلومتر ۱۷ جاده اردبیل-خلخال می‌باشد.

  سرمایه شرکت

سرمایه اولیه شرکت ۲۰ میلیارد ریال منقسم به ۲۰ میلیون سهم عادی ۱۰۰۰ ریالی می‌باشد و با تصویب مجامع عمومی فوق‌العاده، سرمایه شرکت در دو نوبت افزایش یافته و در تاریخ ۹۰/۱۱/۲۳ به   ۱۸۰ میلیارد ریال منقسم به ۱۸۰ میلیون سهم عادی ۱۰۰۰ ریالی پرداخت شده می‌باشد. شایان ذکر است تاکنون علاوه بر سرمایه فوق، مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به‌صورت علی‌الحساب توسط شرکت پتروشیمی شازند (اراک) تأمین و تماماً صرف هزینه‌های پروژه شده است.

در اردیبهشت سال ۱۳۹۶ شرکت پتروشیمی اردبیل به بخش خصوصی واگذار گردید و در بهمن ماه ۹۶ سرمایه شرکت از مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

در حال حاضر سرمایه شرکت به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال منقسم به ۳۰میلیون سهم یک هزار ریالی می باشد