بر اساس صورتجلسه مورخ 26/5/1385 هیأت محترم دولت وقت “صدور مجوزهای لازم و پشتیبانی و تأمین تسهیلات ارزی برای راه اندازی واحد پتروشیمی کود اوره و آمونیاک اردبیل از محل صندوق ذخیره ارزی توسط پتروشیمی شازند اراک” مصوب گردید که شرکت پتروشیمی اردبیل )سهامی خاص( در تاریخ 28/11/1385 تأسیس و تحت شماره 6458 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی اردبیل با موضوع تولید محصولات پتروشیمی ) اوره و آمونیاک( به ثبت رسید و پس از آن اقدامات اولیه جهت راه اندازی یک واحد تولید کود اوره با ظرفیت 300 هزار تن در سال شروع که با توجه به طولانی شدن زمان اجرای پروژه و از دست دادن بازار و توجیه اقتصادی طرح مذکور. در سفر استانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر روحانی طی جلسه ای که در تاریخ 9/3/94 با حضور معاون محترم اجرایی رئیس جمهور و استاندار اردبیل و نمایندگان وزارتخانه های مختلف برگزار گردید با توجه به بررسی های فنی و اقتصادی و امکان سنجی انجام شده در خصوص تغییر طرح اوره و آمونیاک به تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی به جهت ارزش افزوده و اشتغال زایی بیشتر تاکید، که پس از بررسی فنی، اقتصادی و طرح توجیهی در جلسه ای با حضور وزیر محترم نفت ایشان نیز حمایت همه جانبه خود را از طرح پیشنهادی اعلام نمودند و مقرر گردید یک واحد تولید پلی پرو پیلن با ظرفیت 500 هزار تن از گاز طبیعی احداث گردد.
در تاریخ 17/3/96 سهام شرکت پتروشیمی اردبیل به بخش خصوصی واگذار گردید، با اخذ مجوز شهرک صنعتی پتروشیمی اردبیل، نسبت به راه اندازی واحدهای پایین دستی پتروشیمی که با حجم سرمایه گذاری کمتر نسبت به طرح اصلی اشتغال و ارزش افزوده خوبی ایجاد می کند، اقدام گردید. طرح های فوق به سرعت در حال تکمیل و راه اندازی است که در ادامه مختصری در این مورد بیان خواهد شد.

موقعیت جغرافیايی مجتمع:

استان اردبیل از شمال با جمهوری آذربایجان همسایه بوده و نزدیک به 5/282 کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی با این کشور دا رد. از قسمت شرقی با استان گیلان، از جنوب با استان زنجان و از غرب با استان آذربایجان شرقی هم جوار است. استان اردبیل از نواحی سردسیر کوهستانی محسوب می شود. بطور متوسط میزان بارندگی بین 250 تا 600 میلی متر در سال می باشد. بر اساس آخرین تصمیمات کشوری استان اردبیل با وسعتی معادل 17951 کیلومتر مربع، حدود 09/1 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص می دهد. مجتمع پتروشیمی اردبیل در کیلومتر 17 جاده اردبیل به خلخال، واقع در شهر هیر روستای نوشهر و به مساحتی بالغ بر 60 هکتار در حال احداث می باشد.

سرمايه شرکت:

شرکت با سرمایه اولیه 20 میلیارد ریال منقسم به 20 میلیون سهم عادی 1000 ریالی به ثبت رسید. در مجمع عمومی فوق العاده مورخ 30/5/87 افزایش سرمایه شرکت به میزان 290 میلیارد ریال تصویب و در اختیار هیات مدیره گذاشته شده تا به دفعات تحقق پذیرد که نوبت اول آن در بیست و هشتمین جلسه هیأت مدیره در تاریخ 26/12/87 و به میزان 50 % افزایش مصوب، مورد تصویب هیات مدیره قرارگرفت و براساس آن سرمایه شرکت از 20 میلیارد ریال به 155 میلیارد ریال رسید. در نوبت دوم سرمایه شرکت از 155 میلیارد ریال به 180 میلیارد ریال افزایش یافت و در تاریخ 23/11/90 به ثبت رسید. در نوبت سوم افزایش سرمایه از 180 میلیارد ریال افزایش یافت و سرمایه شرکت در حال حاضر 3700 میلیارد ریال منقسم به 2680 میلیون سهم عادی 1000 ریالی پرداخت شده می باشد.